Projekt unijny ,,Aktywni Górą’’

Gorlicki Hufiec Pracy realizuje projekt „Aktywni górą!” dla młodzieży ze szkół zawodowych powiatu gorlickiego. Maria Ćwikła, Magdalena Szarata, Mateusz Król oraz Adrian Majcher reprezentują Zespół Szkół Zawodowych im. S. Wyspiańskiego w Bobowej, gdzie uczą się w zawodzie fryzjer, sprzedawca, kelner, elektryk oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Uczestnicy gorlickiego Hufca Pracy podczas projektu ,,Aktywni Górą!’’ biorą udział w bezpłatnych szkoleniach, dzięki którym mogą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, doskonalą umiejętności cyfrowe, a także podnoszą kompetencje społeczne, co zwiększa ich konkurencyjność na rynku pracy. Młodzież otrzymuje stypendium i materiały szkoleniowe oraz uczestniczy w indywidualnych zajęciach z doradcą zawodowym.

Ponadto uczestnicy otrzymali wsparcie szkoleniowe zgodnie z kwalifikacją ESCO, podczas kursu ,,Skuteczność w działaniu osiąganie celów’’ oraz ,,Automotywacja i radzenie sobie ze stresem’’.

W kwietniu i maju uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach kreowania wizerunku pod okiem stylistyki i wizażystki – Pani Angeliki Zielińskiej. Młodzi ludzie poznali zasady dress codu, autoprezentacji i wizażu, a następnie wraz z prowadzącą określi jaki mają typ sylwetki i jakie stroje do danego typu należy dobrać. Pani Angelika zwróciła uwagę na odpowiednie dobranie kolorów elementów garderoby i ich wpływ na wygląd i to w jaki sposób osoby je noszące odbierane są przez otoczenie. Uczestnicy projektu dzięki zajęciom ze stylistą podnieśli swoje kompetencje dotyczące autoprezentacji podczas rozmów o pracę czy innych ważnych wydarzeń związanych z rozwojem osobistym. Kolejnym etapem była wizyta w sklepach odzieżowych, gdzie pod okiem stylistki uczestnicy wybierali dla siebie stroje, które odpowiednie będą na spotkanie służbowe czy rozmowy o pracę. Ostatnim etapem szkolenia kreowania wizerunku była wizyta u fryzjerki i stylistki i przeprowadzenie metamorfoz.

W kolejnych miesiącach odbędą się szkolenia zawodowe oraz kurs komputerowy. Udział w projekcie jest szansą dla młodych ludzi na uzyskanie dodatkowych umiejętności i kompetencji społecznych w danym zawodzie oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Fot. Uczestnicy gorlickiego Hufca podczas zajęć z projektu.

Tekst –Iwona Mrówka
Zdjęcia –Iwona Mrówka, Angelika Zielińska

Previous Article
Next Article