Festiwal Koronki Klockowej w murach ZSZ w Bobowej

Drugiego września rozpoczął się w Bobowej 22 Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. W tym roku główna część tego ważnego w kalendarzu kulturalnym Bobowej wydarzenia odbywa się w murach Zespołu Szkół Zawodowych – miejscu, które jak żadne inne zapisało się w historii lokalnego koronkarstwa. Powstała w 1899 roku Krajowa Szkoła Koronkarska dała podwaliny szkolnictwa zawodowego w Bobowej, a koronkarstwo z regionalnej tradycji stało się zawodem, którego do lat dziewięćdziesiątych nauczano w tej placówce.

Obecnie, idący z duchem czasu i wymagań rynku pracy, ZSZ oferuje przydatne i poszukiwane kierunki kształcenia. Koronkarstwo jednak pozostaje w sferze zainteresowań funkcjonującego w szkole Stowarzyszenia „Szkolnictwo Zawodowe w Bobowej – Wczoraj, Dziś i Jutro”, które kultywuje dawne, ginące już zawody.

Gości Festiwalu serdecznie zapraszamy do zapoznania się, przy okazji zwiedzania ekspozycji, z obecnym wyglądem i ofertą szkoły szczycącej się ponad 120 –letnią tradycją kształcenia zawodowego w Bobowej.

Previous Article
Next Article