Niezapomniana wycieczka do Saloników: uczniowie odkrywają Grecję w ramach programu Erasmus+

W ramach programu Erasmus+ „Nauka nie ma granic”, uczniowie mieli niezwykłą okazję zwiedzić Saloniki, drugie co do wielkości miasto Grecji, pełne zabytków i kultury. Wspólna podróż była nie tylko lekcją historii, ale również doskonałą okazją do zrozumienia i docenienia greckiej kultury oraz lokalnej kuchni.

Wycieczka rozpoczęła się od  Pomnika Aleksandra Wielkiego. Imponujący pomnik przedstawiający jednego z najbardziej znanych władców starożytnego świata. Pomnik znajduje się na nabrzeżu Saloników, a Aleksander Wielki jest przedstawiony na koniu, z mieczem wzniesionym ku niebu, co symbolizuje jego zdobywcze dokonania.

Następnie udaliśmy się w stronę Białej Wieży, symbolu Saloników, gdzie uczniowie mieli okazję podziwiać przepiękne widoki na miasto z tarasu widokowego. Następnie przeszliśmy do Łuku Galeriusza, jednego z najważniejszych starożytnych dzieł architektonicznych w mieście. Uczniowie odkryli również tajemnice Rotondy Świętego Jerzego, wyjątkowego budynku o cylindrycznym kształcie, którego przeznaczenie zmieniało się na przestrzeni wieków.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Bazylice Agios Demetrios, poświęconej patronowi miasta, św. Demetriuszowi. Uczniowie mogli podziwiać wspaniałe mozaiki i relikwie, które stanowią bogactwo tego miejsca. Następnie przyszedł czas na zwiedzenie Forum Rzymskiego, centrum życia publicznego w czasach starożytnych, gdzie odkryli fragmenty odeonu, terme oraz budynki administracyjne.

Po zwiedzaniu zabytków uczniowie mieli możliwość skosztowania lokalnej kuchni oraz poznać kulturę tego pięknego miasta. Wspólna podróż do Saloników była dla uczestników niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Program Erasmus+ „Nauka nie ma granic” pokazuje, że nauka może być zarówno fascynująca, jak i inspirująca, dając uczniom możliwość odkrywania świata, kształtowania umiejętności międzykulturowych oraz rozwijania się na różnych płaszczyznach.

Mamy nadzieję, że uczestnicy tej niezwykłej wycieczki do Saloników będą kontynuować swoją edukację z otwartym umysłem, poszukując nowych możliwości i doświadczeń, które pozwolą im odkrywać świat oraz lepiej zrozumieć różnorodność kulturową. Ta podróż pokazała, że nauka nie zna granic, a otwarcie na nowe kultury i tradycje może wzbogacić nasze życie oraz poszerzyć nasze horyzonty.

Previous Article
Next Article